Chromowane lampy już od kilku lat są w czołówce nowoczesnego oświetlenia wybieranego do domowych, a także komercyjnych aranżacji. Lampy w tym kolorze są eleganckie, modne, doskonale wpisują się we współczesne wnętrza i zachwycają swoim pięknym blaskiem. Ale co zrobić, by wymarzone, chromowane żyrandole przez długie lata zachowały swój pierwotny połysk? Jak o nie dbać? Oto kilka praktycznych porad.

Które materiały mają największy połysk?

Wielu z nas myśląc o lampach chromowanych ma na myśli każdą lampę w srebrnym kolorze. Nie jest to jednak do końca prawdą. Czym są lampy chromowane? To często żyrandole i lampy wiszące pokryte cienką warstwą powłoki chromowanej, która daje nie tylko piękny połysk, ale też ma właściwości antykorozyjne. Właśnie dlatego lampy te zazwyczaj wykonane są z metalu, ale nie tylko. W sprzedaży pojawia się także coraz więcej szklanych lamp z powłoką chromową na całej powierzchni lub tylko na wybranych elementach lampy.

Warto zaznaczyć jednak, że srebrne żyrandole dostępne są także w wielu innych rodzajach wykończeń, takich jak:

  • stal nierdzewna, nieco surowy odcień srebra, z delikatnymi niedoskonałościami;
  • nikiel ( w wersji polerowanej, matowej, satynowej) daje nieco mniej połysku niż chrom. Jest bardziej matowy i nieco ciemniejszy, doskonały do klasycznych aranżacji;
  • satyna – to rodzaj wykończenia dostępny także w lampach chromowanych. Satynowe lampy to złoty środek między pełnym połyskiem, a matem w wykończeniach.

Przy wyborze żyrandola warto zastanowić się, jaki odcień srebra będzie najlepiej pasował do danej aranżacji. Warto pamiętać też o tym, że chrom także może być satynowy czy nawet matowy. Dostępne są także w tzw. czarnym chromie  – są to czarne lampy w pełnym, niemal lustrzanym połysku. Wybieraj modele w wykończeniu „polerowany chrom”, są to modele, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania, ale pamiętaj, że tego typu oświetlenie jest wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, a ich blask łatwo jest utracić.

Jak wyczyścić żyrandol i lampę w połysku?

Miłośnicy chromowanych wykończeń muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest to kolor efektowny, ale też wymagający dużej uwagi. Wszystkie żyrandole szybko stracą swój blask i nie będą już tak zachwycać. Właśnie dlatego ważne jest, by w miarę regularnie czyścić i robić to delikatnie. Chrom jest bardzo podany na zarysowania. Do jego czyszczenia nie należy używać żadnych szczotek czy szorstkich tkanin. Najlepszym rozwiązaniem na zachowanie lampy w czystości jest jej regularne odkurzanie oraz przecieranie kloszy miękką ściereczką (doskonale sprawdzają się te z mikrofiby). Należy je delikatnie przecierać kolistymi ruchami, tak by nie pozostawić żadnych zarysować. Jeśli pojawią się mocniejsze zabrudzenia, ściereczkę można zwilżyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Należy pamiętać jednak, aby po wyczyszczeniu żyrandola wytrzeć go do sucha i wypolerować. Dzięki temu chrom zachowa swój połysk. Jeśli zależy Ci na dokładnym wyczyszczeniu lampy, polecamy rozmontowanie jej na jak najmniejsze części. Dzięki temu łatwiej dostać się do trudno dostępnych zakamarków. Pamiętaj też, że przy czyszczeniu lampy bardzo ważne jest bezpieczeństwo!

jak wyczyścić złoty żyrandol i klosze

Przetarcia i rysy na lampie – czy da się odnowić?

Co w przypadku, kiedy na lampie powstały jednak zarysowania? Czy da się z nimi walczyć? Jak pozbyć się zarysowań na chromowanych lampach? Wszystko zależy od tego czy zarysowania są głębokie. Jeśli jest to niewielka, płytka ryska, można sobie z nią poradzić specjalnymi pastami polerskimi przeznaczonymi do chromu. Jednak przed użyciem należy przetestować taki środek na mało widocznym miejscu, aby upewnić się, że jest on odpowiedni i nie uszkodzi powłoki. W przypadku użycia takich past należy postępować zgodnie z instrukcją, którą podaje producent. Jeśli jednak rysy są głębokie i mocno widoczne, pasta może sobie nie poradzić. W takim przypadku warto rozejrzeć się za zakładem galwanizacyjnym w okolicy. W takim miejscu pracownicy znają się na rzeczy i pomogą w odratowaniu lampy. Możliwe, że konieczne będzie nałożenie nowej warstwy chromu, dzięki której lampa będzie wyglądała, jak nowa.

Czy w domu da się wypolerować powierzchnię chromowaną?

Jeśli chcesz, aby Twoja chromowana lampa odzyskała dawny blask, możesz ją samodzielnie wypolerować. Na rynku dostępnych jest mnóstwo past polerskich, które zdecydowanie ułatwią Ci to zadanie. Po tradycyjnym wyczyszczeniu żyrandola z bieżących zabrudzeń należy nałożyć niewielką ilość takiej pasty na miękką ściereczkę i kolistymi ruchami wprowadzić ją w klosz i pozostałe elementy lampy. Pamiętaj, że polerka to ciężka praca, której efekty zależne są od włożonych wysiłków. Im dokładniej wypolerujesz lampę, im więcej czasu na to poświęcisz, tym więcej uzyskasz połysku.

Interesują Cię domowe sposoby na polerkę? Wykonaj roztwór wody z octem, namocz w nim miękką ściereczkę i dokładnie wypoleruj nią żyrandol. Nie zapomnij na koniec przetrzeć jej do sucha. Efekty z pewnością będą zadowalające.