Jeszcze kilka lat temu nikt nie przykładałby większej uwagi do oświetlenia stołu. Bardzo często było to miejsce bez dodatkowego oświetlenia. Stół ustawiany był w pomieszczeniu, w którym zamontowana była jedna lampa lub żyrandol i wszystkim to wystarczało. Dzisiaj jednak jest już zupełnie inaczej. Nikt nie wyobraża sobie stołu bez dodatkowej lampy, a jej wybór staje się coraz dokładniej przemyślany i precyzyjny. To bardzo dobrze, ponieważ posiłki jedzone przy lepiej oświetlonym stole są dużo przyjemniejsze. 

Jaką lampę wybrać nad stół?

Przede wszystkim taką, która nie będzie przeszkadzała podczas posiłków i rozmów z bliskimi. Lampa powinna być zawieszona na tyle wysoko, bo widzieć osobę po drugiej stronie stołu. Powinna być też dopasowana do wielkości stołu. Sięganie po naczynia znajdujące się na środku stołu także nie powinno być problemem. Dobrym i modnym rozwiązaniem są ciekawe modele płaskich lamp, które dobrze doświetlają stoły. Ich szerokie klosze rzucają światło w równomierny sposób, więc cały stół jest dobrze doświetlony. 

Jakie oświetlenie nad mały stół

Jeśli Twój stół nie jest duży, musisz szczególnie dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej lampy. Zbyt duża może wyglądać nieestetycznie i przytłoczyć całą aranżację. Jest to szczególnie ważne w małych przestrzeniach, na przykład kawalerkach. Lampy i oświetlenie do kawalerki powinny odznaczać się ciekawym designem, ale subtelną formą. Tutaj dobrze sprawdzają się nieduże lampy wiszące z kloszami z mlecznego szkła lub lampy sufitowe, które nie dzielą optycznie przestrzeni na jeszcze mniejszą. Jeśli stół stoi przy ścianie można także wybrać ciekawe modele kinkietów na wysięgniku, które będą wyprowadzone tuż nad stół. 

Jak oświetlić duży stół

Tutaj sprawa jest nieco prostsza. Należy pamiętać jedynie o tym, by zachować marginesy. Co to oznacza? Aby lampy wiszące nad stołem nie kończyły się równo z nim, lepiej zachować odstęp, nawet ok. 30 cm. Wówczas oświetlenie prezentuje się bardzo stylowo i elegancko. Nad dużym stołem można zamontować też kilka mniejszych lamp, zamiast jednej dużej. 

Pamiętaj, że lampy powinno dobierać się z głową. Głównie chodzi o materiały i ich wykonanie. Ciężko jest czyścić lampę z materiały, a łatwiej błyszczący żyrandol ze szkła. Rozważ to przed zakupem lamp lub samego pomieszczenia do jakiego będzie przeznaczona lampa. Kryształowe i szklane czyści się o wiele łatwiej niż te materiałowe.